Committee Assignments

Board Advisory Committees:

  • District Finance & Audit Advisory Committee
    Study finance items as requested by the Board

    • Chair: Bryce Dunford
    • Member: Brian W. Barnett
    • Member: Niki George
    • Internal Auditor: Tom Green (801-597-9518)
    • District: John Larsen, Business Administrator
  • Facilities Advisory Committee
    Study facility and property items as requested by the Board

    • Chair: Marilyn Richards
    • Member: Lisa Dean
    • Member: Darrell Robinson
    • District: Scott Thomas, Administrator of Auxiliary Services
  • Government Relations Advisory Committee
    Study proposed legislation and build relationships with Government leaders as requested by the Board

    • Chair: Niki George
    • Member: Brian W. Barnett
    • Member: Tracy Miller
    • District: Michael Anderson, Associate Superintendent
  • Issue Specific Advisory Committee(s)
    Study special projects as requested by the Board

    • Chair:
    • Member:
    • Member:
    • District:
  • Executive Committee
    Set the meeting agendas and other items requested by the Board

    • Chair: Tracy Miller
    • 1st Vice President: Niki George
    • 2nd Vice President: Darrell Robinson

Board/District Created Committee:

  • 㽶ֱ Ethnic Advisory Committee (JEAC)
    • Liaison: Lisa Dean
  • Joint Relations – Education Support Professionals (ESP)
    • Liaison: Darrell Robinson
  • 㽶ֱ Parent Advisory Committee (JPAC)
    • Representative: Darrell Robinson
  • Joint Legislative Committee (JLC)
    • Representative: Tracy Miller
    • Alternate: Marilyn Richards
  • Licensed Employee Advisory Committee (LEAC)
    • Representative: Bryce Dunford

Organizations with Board Representation:

  • 㽶ֱ Education Foundation
    • Representative: Tracy Miller
    • Alternate: Darrell Robinson
  • PTA Representative
    • Representative: Niki George
    • Alternate: Brian W. Barnett
  • Redevelopment Agency Taxing Entity
    • Representative: TBD by Finance Comm
    • Alternate: TBD by Finance Comm
    • District: John Larsen, Business Administrator
  • Salt Lake Academy Board
    • Representative: Darrell Robinson
    • Representative: Marilyn Richards
  • Utah High School Activities Association Board of Trustees
    • Representative: Marilyn Richards
  • Utah School Board Association
    • Region 9 Board of Directors Representative: Tracy Miller
    • Region 9 Delegate – At Large Delegate:
    • Region 9 District Delegate Delegate:
    • Alternate for Delegate at Large Alternate: